BULGARIA

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BULGARIA

+2
G1BELKO
Empire
6 posters

    Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Poll

    Глупав народ ли сме?

    [ 1 ]
    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Icon_vote_lcap13%Мит ли е супер-умнотата на Българина? Icon_vote_rcap [13%] 
    [ 3 ]
    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Icon_vote_lcap38%Мит ли е супер-умнотата на Българина? Icon_vote_rcap [38%] 
    [ 4 ]
    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Icon_vote_lcap49%Мит ли е супер-умнотата на Българина? Icon_vote_rcap [49%] 

    Общо гласове: 8
    Empire
    Empire
    Младши модератор
    Младши модератор


    Брой мнения : 247
    Location : CAMOKOB
    Registration date : 05.10.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by Empire 08.12.07 17:08

    За мен си е пълен мит това !
    Ако ние сме един от наи-инТеуЛуектните народи в света то всичко щеше да си е е**ло мамата. pig
    G1BELKO
    G1BELKO
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 100
    Age : 33
    Location : Габрово
    Registration date : 22.08.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by G1BELKO 08.12.07 17:53

    С такива като тебе, какви да сме ?

    Ми аз низнам дъли сми умни ни съм мнооооу сигурен дъл съм умен ама май ни съм хъхъхъх
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by ssk 08.12.07 19:20

    Empire написа:За мен си е пълен мит това !
    Ако ние сме един от наи-инТеуЛуектните народи в света то всичко щеше да си е е**ло мамата. pig

    Че не е ли?

    А и знаем много повече неща от някой други народи, съвсем друг въпрос е дали са ни полезни тези знания.
    Много рядко се срещам с наистина глупави хора. Почти всички имаме знания, потенциал, амбиции, но фалшът сред връстниците ми е много голям, може би защото подражяваме на филмите.
    кот бегемот
    кот бегемот
    Напредващ
    Напредващ


    Брой мнения : 69
    Registration date : 16.12.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by кот бегемот 16.12.07 15:31

    знаем ний
    заради "комунистическата" образователна система
    и балканския манталитет - "учи, мама, да не работиш" и голямата далавера...
    ама никой не те учи на нищо полезно, никой не ти обяснява как стоят нещата в тоя живот (мен дори на емоции и общуване не са ме научили като хората, та ми трябваше десетилетие и половина да се осъзная)
    пък в света, доколкото знам, сме страна с един от най-високите проценти висшисти... и гордо гладуваш като инженер... факт е, че техникумът вече струва повече от елитната гимназия, щото в техникума ще те научат на нещо реално. при нас икономика, примерно, и като сип няма даже... а трябва да е едва ли не задължителна...

    а пък след няколко години ще станем страната с най-много ПРОГРАМИСТИ на глава от населението...
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by ssk 16.12.07 18:10

    Не виждам лошо да сме компютърно компетентни, може би това е шанс на страната ни да се прочуе с качеството си в дадена област. Smile
    ТН
    ТН
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 96
    Registration date : 23.10.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by ТН 16.12.07 19:12

    За мит неможе да се говори според мен. Самата дума е някак си... митологична albino Но с факти всеки може да говори. А фактите по този казус са не малко. За българските инженери,изобретатели и учени се знае по цял свят. За отборите по информатика и математика също. За многото българи в Microsoft,IBM, компании от техническите сфери в Германия,САЩ,Франция,Италия също. Така че чисто математически може да направим сметката, че "ставаме за нещо", без да влагам лични мотиви за да не прозвуча нескромно lol!
    кот бегемот
    кот бегемот
    Напредващ
    Напредващ


    Брой мнения : 69
    Registration date : 16.12.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by кот бегемот 16.12.07 19:14

    ^ добре
    нека задам по-важния въпрос: а колко умни българи са успели тук?
    ТН
    ТН
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 96
    Registration date : 23.10.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by ТН 16.12.07 19:30

    Много! Това е моето мнение. Нямам кадърен познат, който да не е успял! Имам поглед и върху много фирми, които толерират колкото се може повече умните хора в България! Стана факт и това, което се говореше преди години... липсва квалифицирана работна ръка! Заговори се дори за внос на специалисти от други страни. Тук образованието може би играе роля, но не съществена. Повечето сериозни фирми имат собствено обучение и държат на съобразителността и навиците на своите служители.
    кот бегемот
    кот бегемот
    Напредващ
    Напредващ


    Брой мнения : 69
    Registration date : 16.12.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by кот бегемот 16.12.07 19:32

    логично е кадърният да успее. за друго говорех аз, ама не помня за какво.
    arkos
    arkos
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 97
    Age : 37
    Location : Велико Търново
    Registration date : 22.01.2008

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by arkos 24.01.08 11:48

    Че сме умен народ, си е така. Но проблема е в следното: Щом сме на първите места в света по този показател, Защо тогава сме на последните места по доходи и икономическо благосъстояние (говоря за Европа), като единствено, ако не се лъжа изпреварваме по благосъстояние Албания. Труден отговор, нали. Някои казват, проблема е в това, че умните заминавали в чужбина и затова. Ми какво да правят тука, като примерно 2-3 години са си търсили подходяща работа с подходящо заплащане, а не са я намерили? Гладни ли да стоят? Според мен проблема е наистина в образованието. Получаваме страшно много информация по всевъзможни десциплини. Няма нищо лошо от това, да сме компетентни и запознати с много от аспектите на живота. Но всякаш, се пренебрегва, онова нещо, онова,благодарение на което един ден ще се изхранва дадения човек - неговата професия. Ми не мога да го приема, примерно броя на часовете по музика да е равен на броя на часовете на дисциплината, която ми е основна,и която се предполага, че ще ми вади хляба, Да така беше (слава бого, го оправиха, и вече музика не се изучава в 9 клас). Другото което, е че голяма част (да некажа всички) от преподавателите, не си осъвременяват познанията по предмета който преподават, а карата години наред на един и същ учебник, на едни и същи записки. Ми не мога да приема, даден Доцент, учен човек, доказал се, да ми чете пожълтели лекции, от преди 10 ноември! Та как може подобна информация да е актуална днес! И другото което е, че навсякъде се говори само теоретично, досега не съм имал почти никакъв достъп до практиката, а това е проблем. Защото като отидеш на интервю за работа и те попитат какво умееш да правиш? Ти няма да кажеш: " Ами знам столиците на всички Африкански държави" или "Според класическата школа, стопанското управление е.......". Едва ли това ще очакват да чуят. И другото което ме дразни, най-много, ама най-много е постоянното повтаряне,преповтаряне,преповтарянееееееееееее и преповтаряне на едни и същи неща!!!! Това вече е дразнещо, безобразно и глупавооо! Не мога да разбера защо го правят? Дали,защото така целят да се научи едно нещо от всички, или просто няма съгласуваност между отделните класове и степени на образование? Май е второто. Ами аз съм 2 курс студент, и всяка година от 9 клас, до сега, по Дисциплините свързани с компютри, винаги, ВИНАГИ, почваме да учим World и Excel, отначало. Да това са основни и важни програми, ама 6 години да ги дъвчиш, не знам какво е това, и то разбирам да надграждаме нещо, ама то все основата и до там, времето за срока свършва, и айде другия пак на ново същото, само че сложено под шапката на друг предмет.
    Посл. - Предвърително се извинявам, че се отклоних малко от темата, но това според мен е важно, а и отчасти е свързано и с темата.
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by ssk 24.01.08 21:28

    Наистина образованието ни има немалко недостатъци, но за някой от тях просто нямам отговор. В чужбина има свободно избиране на предметите от задължителната учебна програма, но при нас 80% от учениците не знаят какво искат да кандидатстват. А и честно казано не е особено широка информацията по различните специалности.
    arkos
    arkos
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 97
    Age : 37
    Location : Велико Търново
    Registration date : 22.01.2008

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by arkos 24.01.08 23:43

    Ако питаш мен, такава информация, въобще НЯМА! Единственият начин (е, и други има де,но....), е да си купиш някой справочник на желания ВУЗ, и там в размер на 1 страница малък формат, да ти е обяснено какво представлява дадената специалност, но не подробно разбира се, просто с няколко изречения.
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by ssk 25.01.08 0:13

    Добре е да се знае (не да ходиш да питаш по форуми студенти от там) с какво точно се кандидатства, какво се учи, къде се реализира човек. Такова нещо няма, даже и в сайта с обещаващо име "Къде да уча"...
    Empire
    Empire
    Младши модератор
    Младши модератор


    Брой мнения : 247
    Location : CAMOKOB
    Registration date : 05.10.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by Empire 25.01.08 16:44

    Симеоново Smile
    Това е мястото Smile
    За жалост по определени причини няма да кандидатствам там,но ви го препоръчвам.
    arkos
    arkos
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 97
    Age : 37
    Location : Велико Търново
    Registration date : 22.01.2008

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by arkos 25.01.08 16:50

    Да ти кажа, чесно и да питаш по форумите студентите, които учат там, и Те ще са затруднени да ти отговорят изчерпателно. Впрочем, сега като ми припомни този етап от живота ми, се сетих откъде точно получих, лично аз информация за няколко дисциплини, които представляваха по-голям интерес за мен (повечето бяха икономически + корпоративно или гражданско право). Та аз си исках тука в Търново да ме приемат, и много ясно си купих справочника (сега като казах, купих справочника, се сетих, че разходите ми за кандидастване не са 15лв, сложи още към 10 лв за Справочник и още 15-20 за документите,които купих за да попълня и още към 20 да платя изпитите, Всичко правеше приблизително към 70 лв). Но проблема, беше, ако не се лъжа, че точно в този Търновски справочник, нямаше подробна информация, за Дисциплините, за какво са, какво можеш да работиш после с тях, и така нататък. Та се наложи от друг Справочник, на друг ВУЗ, да си приснимвам подобна информация, и общо взето намерих там около половин страница, информация, та от там добих по-конкретна информация за тези дисциплини. Един дълъг, сложен и изпълнен с нерви път, а не трябва да е така, трябва да ни улесняват повече, толкова организации и тем ти подобни, пък на среща Нищо. Не знам, може би ние не търсим достатъчно и правилно, или наистина има недостиг на инфо по тея въпроси.
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by ssk 25.01.08 18:24

    В университетите в Англия май има open day - ден за посещения на кандидат студенти, които да се запознаят с плюсовете на университета и да задават своите въпроси, на който намерят за добре. Smile
    ТН
    ТН
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 96
    Registration date : 23.10.2007

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by ТН 25.01.08 19:15

    Е виж сега за всеки университет условията за кандидатстване и обучение естествено са различни. В повечето университети има информационни отдели, които са с тази цел. А ако искаш да знаеш къде ще се реализираш, то явно е че трябва да избереш специалност, която не е всеобхватна... инженерна,медицина,право и т.н. А и университет освен дадения отрасъл,в който можеш да е реализираш друго небиха могли да ти посочат. Лошото е че има още университети, които недържат на стажовете във фирми, обучения и т.н., защото компаниите имат крещяща нужда именно от това. Търсеното на квалифицирана работна ръка е много голямо.Затова бих ти препоръчал да се ориентираш към университет, който ще ти даде освен добри знания, но и достатъчно реноме като специалист завършил този университет и специалност.
    arkos
    arkos
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 97
    Age : 37
    Location : Велико Търново
    Registration date : 22.01.2008

    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by arkos 25.01.08 23:46

    Всъщност, мисля че и в нашите университети има такива отворени дни за кандидатстуденти. Но по-скоро ми заприличват на книжарници и на онези хора, където ти бутат безполезни реклами в ръката по улицата. А, що се отнася до отделите за информация, не знам, по-добре да не казвам, най-малкото , защото отговора ми няма да е напълно обективен, спрямо всички ВУЗове в страната.

    Sponsored content


    Мит ли е супер-умнотата на Българина? Empty Re: Мит ли е супер-умнотата на Българина?

    Писане by Sponsored content


      В момента е: 12.05.24 17:15