BULGARIA

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BULGARIA

+2
G1BELKO
BodyKey
6 posters

    Ромски напрежения

    BodyKey
    BodyKey
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 138
    Age : 33
    Location : Горна Оряховица
    Registration date : 22.08.2007

    Ромски напрежения Empty Ромски напрежения

    Писане by BodyKey 28.08.07 18:17

    Ромски напрежения продължават?Какво трябва да се направи?
    Информация за убитото ромско момче и бунта на ромите:
    Конфликтите с ромския етнос в България и Румъния са своеобразен тест за политическата култура на новите лидери в тези страни. За Дойче веле коментира Еми Барух.
    По едно и също време, в средата на миналата седмица два инцидента - в България и в Румъния, при които пострадаха младежи от ромски произход привлякоха вниманието на европейски организации за защита на човешките права.

    В Самоков - при сблъсък между банда хулигани и цигани от града 17 годишно момче от малцинствения етнос бе пребито до смърт.

    В Апата - селище разположено в централната част на Румъния - между местното население от унгарски произход и цигани, които се опитвали да откраднат люцерна от полето - избухва свада, която само благодарение на намесата на жандармерията и полицията не е прераснала в кървав сблъсък и е приключила само с няколко ранени.

    Трагедията в Самоков - не пропуска да отбележи агенция Франс прес - се случва само десет дни след друг тежък конфликт в столицата, който постави отново на дневен ред поредица нерешени въпроси засягащи социалния статус на ромите.

    На първо място сред тях е мизерията, в която живее това население, дължаща се до голяма степен на трудностите при намиране на работа. Над 70 на сто е безработицата сред ромите, които от своя страна представляват 9 на сто от българското население. Огромното мнозинство от тях - около 90 процента - живеят под прага на бедността, в цигански гета, където оцеляването е изключително трудно.

    Предразсъдъците, различните културни модели, разпространеният негативен колективен портрет на циганския етнос, ниската образованост на ромите и липсата на гъвкава и модерна държавна политика за тяхното интегриране са част от причините, които водят до подобни трагични рецидиви.

    Какви са пътищата за решаване на този проблем?

    На тази тема преди няколко месеца ЦЛС стана инициатор за организирането на дебат «Политики към ромите в България» с над 1000 души участници - представителна извадка на българското общество, хора, които имаха възможност да споделят своите наблюдения за начина, по който съжителстват българският и циганският етноси, да чуят гледната точка на експертите, да се доближат до светогледа на циганите и да се опитат да погледнат от техния ъгъл към проблемите, пред които се изправят те във всекидневието си.

    Този социален експеримент бе основан върху концепцията, че информираното общество ще подкрепи дългосрочните мерки за интеграцията на ромите. Ако хората разполагат с цялата информация, те ще застанат зад едни разумни предложения за решаване на въпроса и не биха допуснали осъществяването на кафяво оцветените идеи на Расате - за създаването на Национална гвардия.

    Ако обаче това не се случи, отговорът на въпроса дали българинът е толерантен би бил доста обезкуражаващ за националното ни самочувствие. И още нещо: това би потвърдило прогнозите на някои коментатори, които допускат, че България и Румъния ще създадат ново изостряне на отношенията между етносите в Европа, тъй като засега не показват че са в състояние да решат въпроса със своите ромски малцинства.
    Източник: www.news.bg
    Цитат: http://news.ibox.bg/news/id_1890740817


    Последната промяна е направена от на 06.09.07 15:08; мнението е било променяно общо 1 път
    G1BELKO
    G1BELKO
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 100
    Age : 33
    Location : Габрово
    Registration date : 22.08.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by G1BELKO 03.09.07 14:24

    http://www.vbox7.com/play:830eb76a
    Rein
    Rein
    Новак
    Новак


    Брой мнения : 12
    Age : 34
    Location : Севлиево
    Registration date : 05.09.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by Rein 06.09.07 14:05

    Ако имах цифрова камера бих заснел какво виждам всеки ден през прозореца си .. филма - "Един ден в къщата отсреща" и тогава ми говорете за интеграция на циганите Smile
    За съжаление прекалено дълго си имам работа с роми и трудно може да ми се промени мнението за тях кто общо ..

    представете си че се направи такава система за намаляне на безработицата на ромите и им се дадат привилегии за дадени работни места. И тогава си представете че и вие се борите за такова работно място и имате квалификация и др.. но назначат някой ром заради тази система ..
    аз не бих искал да си го представя Smile
    G1BELKO
    G1BELKO
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 100
    Age : 33
    Location : Габрово
    Registration date : 22.08.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by G1BELKO 09.09.07 19:47

    http://www.zazz.bg/play:7fbbef11
    Empire
    Empire
    Младши модератор
    Младши модератор


    Брой мнения : 247
    Location : CAMOKOB
    Registration date : 05.10.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by Empire 15.10.07 16:29

    Аз искам да съм ром-да крада,да изнасилвам,да не си плащам сметките ...
    alien
    BodyKey
    BodyKey
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 138
    Age : 33
    Location : Горна Оряховица
    Registration date : 22.08.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by BodyKey 16.10.07 12:00

    Empire написа:Аз искам да съм ром-да крада,да изнасилвам,да не си плащам сметките ...
    alien
    Мислиш ли,че ако си ром ще ти е по-добре?С беднотията и мизерията...
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by ssk 16.10.07 12:14

    Empire написа:Аз искам да съм ром-да крада,да изнасилвам,да не си плащам сметките ...
    alien

    А аз като чистокръвен и горд националист, скинар, патриот, или както е модерно сега да го наричат, ще ти счупя главата от бой, няма да ти дам да влезеш в магазин, камоли да те пусна да поплуваш в една вода с мен... И не очаквай да те взема на работа, какво ще кажят хората за мене....
    Empire
    Empire
    Младши модератор
    Младши модератор


    Брой мнения : 247
    Location : CAMOKOB
    Registration date : 05.10.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by Empire 16.10.07 23:33

    Е да,ама нито ти си скинар,нито аз съм мангал.Ти си им защитник на сганта,а аз просто човек които знае що за мърши са мангосите. pig
    avatar
    drunken_sailor
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 147
    Registration date : 21.09.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by drunken_sailor 24.10.07 2:03

    Empire написа:Е да,ама нито ти си скинар,нито аз съм мангал.Ти си им защитник на сганта,а аз просто човек които знае що за мърши са мангосите. pig
    Всичко си има две страни, поне. Казали са хората- дръж се с другите, така както би искал да се държат с теб.
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by ssk 24.10.07 2:36

    Хубави думи. Аз не игнорирам другата страна, тази която той защитава, е не я ползвам в спорове, но я осъзнавам, колкото ми го позволява позицията. Даже наскоро намерих един много добър аргумент срещу теорията ми. Малко се позамислих за него и реших да не го разпространявам Smile
    Empire
    Empire
    Младши модератор
    Младши модератор


    Брой мнения : 247
    Location : CAMOKOB
    Registration date : 05.10.2007

    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by Empire 24.10.07 14:45

    drunken

    Тогава да почнем да ги обираме и рекетираме Wink


    SSK,kаква ти е теорията за мангусите? хаха

    Sponsored content


    Ромски напрежения Empty Re: Ромски напрежения

    Писане by Sponsored content


      В момента е: 27.04.24 5:33