BULGARIA

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BULGARIA

+3
Rein
Igyanata
BodyKey
7 posters

    Разделно събиране на боклука

    Poll

    "За" или "против" разделно събиране на боклука

    [ 12 ]
    Разделно събиране на боклука Icon_vote_lcap100%Разделно събиране на боклука Icon_vote_rcap [100%] 
    [ 0 ]
    Разделно събиране на боклука Icon_vote_lcap0%Разделно събиране на боклука Icon_vote_rcap [0%] 

    Общо гласове: 12
    BodyKey
    BodyKey
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 138
    Age : 33
    Location : Горна Оряховица
    Registration date : 22.08.2007

    Разделно събиране на боклука Empty Разделно събиране на боклука

    Писане by BodyKey 24.08.07 10:58

    "Разделно събиране на боклука"
    Може да гласувате на анкетата или да напишете вашето мнение по въпроса:
    Ще помогнели на България разделно събиране на боклука?


    Последната промяна е направена от на 24.08.07 11:06; мнението е било променяно общо 3 пъти
    BodyKey
    BodyKey
    Модератор
    Модератор


    Брой мнения : 138
    Age : 33
    Location : Горна Оряховица
    Registration date : 22.08.2007

    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by BodyKey 24.08.07 11:01

    Аз съм "за",макарче не знам как е в вашия град,но тук идва един камион и събира целия боклук на едно.Това ли е разделно събиране?Все пак съм "за" това е много добра идея и дано се осъществи правилно!

    Разделно събиране на боклука Publication_17


    Ето как се рециклира боклука:

    ХАРТИЯ - рециклира се лесно в по-нискокачествена хартия, от 5 до 7 пъти, след което се разпада; положителни страни - производството на рециклирана хартия консумира много по-малко енергия, намалява замърсяването на въздуха и водата и не използва дървета (поне не пряко); отрицателни страни - при избелването на преработената хартия се използват изключително вредни химикали (най-добре е, ако използваш преработена хартия, тя да е кафява).

    СТЪКЛО - рециклира се много добре и има по-дълъг живот от хартията; положителни страни - нискоенергийно производство; отрицателни страни - смесването на различни по-цвят стъкла води до по-трудното им рециклиране, огнеупорните стъкла не могат да се рециклират и само едно такова може да попречи на целия процес.

    ПЛАСТМАСА - тук положението е най-сложно. Има седем вида пластмаси и само два от тях са добри за рециклиране, най-добри за рециклиране са пластмасите маркирани PET 1 (или PETE 1), от които са направени бутилките за минерална вода например. След рециклиране този вид пластмаса се използва в текстилната индустрия, в България преработената пластмаса се изнася; забележка 1: капачките на бутилките от минерална вода не могат да се рециклират затова ги махай и изхвърляй в общия боклук; забележка 2: при всички положения гледай да използваш колкото се може по-малко пластмасови изделия.

    АЛУМИНИЙ - ето най-после една добра новина: алуминият се рециклира на сто процента, т.е. празна кутийка от бира, попаднала на подходящото място, се превръща отново в кутийка от бира и този процес на практика може да бъде безкраен.
    Igyanata
    Igyanata
    Новак
    Новак


    Брой мнения : 9
    Location : G.Orqhovica
    Registration date : 02.09.2007

    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by Igyanata 03.09.07 9:28

    Разделното събиране е много важно не само за самите нас,а ми и за света.Аз съм за него,защото то ни помага да използваме опаковките отново.Ако обаче не започнем по-усърдно да рециклираме голбалното затопляне ще ни уништожи. sunny
    Rein
    Rein
    Новак
    Новак


    Брой мнения : 12
    Age : 34
    Location : Севлиево
    Registration date : 05.09.2007

    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by Rein 06.09.07 1:00

    В севлиево уж се рециклира разделно.. поне така чувам Smile ВИждат се тук таме някви цветни контейнери които първите седмици нямаха никакви обозначения (единствено на 3-4 места имаше плакати и то не в близост до контейнерите на които беше описано кой за какво и защо е сложен) .. та там познати хвърляха както им падне в началото а то навика трудно се премахва Smile
    След това се сетиха и лепнаха плакатите с описания върху всеки контейнер.. и все пак както чета че дори и малко от материал който не си е на мястото спира целия процес на рециклиране .. съмнява ме че е имало един извозен контейнер който да е можело да се рециклира. А и друго.. когато сабирате боклука вкъщи разделяте ли го на "пластмаса" "хартия" и др ... ? а после като го изхвърлите ? Smile

    забрайх да кажа- ЗА рациклирането съм
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by ssk 06.09.07 1:34

    Rein написа: и все пак както чета че дори и малко от материал който не си е на мястото спира целия процес на рециклиране .. съмнява ме че е имало един извозен контейнер който да е можело да се рециклира. А и друго.. когато сабирате боклука вкъщи разделяте ли го на "пластмаса" "хартия" и др ... ? а после като го изхвърлите ? Smile
    1. По discovery chanel съм гледал разделното събиране от а до я Smile И мисля, че не прекратява процеса... Нелогично би било...
    2. Попринцип и по домовете трябва да се събира разделно....
    avatar
    SunSearcher
    Блогър
    Блогър


    Брой мнения : 10
    Registration date : 09.09.2007

    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by SunSearcher 10.09.07 7:53

    BodyKey,
    за "камиона" - доколкото зная ( дано е така! ), после ръчно се разделя пластмаса, хартия, метал и стъкло, поне според брошурата от "Екопак".
    По-лошо е като няма съответните кофи наблизо, или когато някой невежа мята какво ли не където не трябва, отделно напастта от клошарите.
    Но да се надяваме, че с времето народа ще се поцивилизова. На някои хора им липсват първите 7, на някои народи няколко стотин, да не забравяме тъжните факти!
    avatar
    Усмивка
    Новак
    Новак


    Брой мнения : 3
    Age : 50
    Registration date : 19.09.2007

    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by Усмивка 20.09.07 15:58

    Не знам колко от вас помнят, но през 1985-86 година имаше опити да се въведе разделно събиране на боклука, за съжаление неуспешни. Нямаше отделни контейнери, а раздаваха на домакинствата чували с различен цвят, които /естествено/ се късаха много лесно - как се съхранява счупено стъкло, например, в чувал?! Та дано сега се справим по-добре....Иначе идеята е супер. Усещането, че може да си полезен на горката ни измъчена Земя дори с нещо толкова дребно, не е за пренебрегване Smile
    arkos
    arkos
    Активен
    Активен


    Брой мнения : 97
    Age : 37
    Location : Велико Търново
    Registration date : 22.01.2008

    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by arkos 22.01.08 19:36

    Прекрасно начинание, и аз вярвам, че един ден това ще е факт, но не днес, не тази година, може би след 3-4 години, когато има нужната инфраструктура (повече контейнери и специални камиони за извозването им) и контрол.
    ssk
    ssk
    Основател
    Основател


    Брой мнения : 521
    Age : 33
    Location : Силистра, България
    Registration date : 08.08.2007

    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by ssk 22.01.08 19:48

    И сметища за преработка на отпадъците...
    В момента просто на места няма смисъл: "Да се учим..."

    Sponsored content


    Разделно събиране на боклука Empty Re: Разделно събиране на боклука

    Писане by Sponsored content


      В момента е: 19.04.24 18:23