BULGARIA

Блогове и права

Share

Liliya.B
    Гост

Блогове и права

Писане by Liliya.B on 04.12.07 23:50

Здравейте!

Всички станахме свидетели на http : // www . optimiced . com

Самата аз, собственик на не-добре-дошъл-блог не съм наясно:
    имам ли право или не да публикувам нещата, които публикувам - снимки от и в близост до моя дом, размисли и разговори с познати и непознати...

Как стои този въпрос в същност?
    Лилия

Основател

Брой мнения : 521
    Registration date : 08.08.2007

Re: Блогове и права

Писане by ssk on 04.12.07 23:55

Стои една неразвита в тази област законодателна система. От много време се каня да пиша, колко уважаваме правата в/у текстове, картинки и т.н. в Интернет. А да поясня, за хората които са изпуснали новината: блогърът Мишел ( http://www.optimiced.com ), беше задържан преди време от полицейските служби, защото чрез блога си уреждаше екологичните протести.

ZzZaPyr
    Новак
    Новак

Брой мнения : 8
    Registration date : 04.12.2007

Писане by ZzZaPyr on 05.12.07 0:01

" снимки от и в близост до моя дом,"
    Относно това:
    Имаш право с няколко уговорки:
    1. Снимките са авторски или не са защитени с авторски права
    2. Имаш разрешението на хората, чието имущество е на снимката. Ако са снимани хора ти трябва тяхното съгласие.

Естествено има и вратички оставени в закона:
    Ако снимката е с авторски права, можеш да и промениш размера (например тъмбнейл с линк към оригинала) и да сложиш линк към оригиналния фотограф и източник на снимката

А отностно второто ако е пейзажна снимка, в смисъл не е конкретно насочена към определена личност или обект, а е обща също имаш право Wink

Liliya.B
    Гост

Писане by Liliya.B on 05.12.07 20:04

lol!

Ха така! Ужасът до моят дом е частна собственост! Накрая ще изляза и виновна.
    Само пеизажи вече Smile

А за хората? Ами те горят гуми и стоварват отпадък всякакъв! Няма значение... законът е за всички... но някои сме по-равни Wink

Благодаря за незабавните отговори!
    ssk
    Основател
    Основател

Брой мнения : 521
    Registration date : 08.08.2007

Писане by ssk on 22.12.07 12:04

И все пак какво мислите за не контролираното незачитане на авторски права. Аз лично смея да каже, че поне в Интернет гледам да използвам само лицензирани неща. Пример - картинките ги вземам от специални сайтове, и са с неограничени права и ги давам на познати, или сам си ги правя Smile Понякога прекалявам със снимки, за които не съм искал разрешение да качвам, но обикновено отбелязвам източника, като данък гузност Smile Бил съм свидетел на много неприятни незачитания на авторските права, където правя забележка на администратор на форум и той се учуди от къде са ми дошли на ум тези глупости...

Напредващ
    Напредващ

Брой мнения : 69
    Registration date : 16.12.2007

Писане by кот бегемот on 23.12.07 0:30

^ правото на цитат важи и тука, демек можеш да дадеш тъмбнейл с линк към оригиналното изображение, ако авторът е споменат
    Empire
    Младши модератор
    Младши модератор

Брой мнения : 247
    Registration date : 05.10.2007

Писане by Empire on 23.12.07 19:43

Човека си е помислил : "деа тоя малоумняк сериозно ли говори!? " хаха

Според Вас може ли блогерите да променят нещо в нашата действителност? Освен да вдигат шум в интернет пространството Very Happy

Sponsored content

Писане by Sponsored content

В момента е: 22.10.18 20:52